Позиция на
Факултетен студентски съвет при
Факултет по математика и информатика към
Софийски университет “Свети Климент Охридски”
относно превземането на Ректората на СУ
от хора, които нямат общо с
академичната общност на Софийския университет

Факултетен студентски съвет (ФСС) при Факултет по математика и информатика към СУ “Свети Климент Охридски” се обявява категорично ПРОТИВ блокирането на Ректората на Софийския университет. След като се доказа, че окупацията на “Ранобудните студенти” от октомври и ноември 2013г., не постигна търсения ефект, не виждаме за нужно отново да се прави едно и също действие, след като то е неефективно. Ние като Факултетен студентски съвет не смятаме за нужно да се използват методи като “окупация”, “блокада”, “превземане” във ВУЗ-овете. В момента единствено се показва, че хората, влезли в Ректората нямат подкрепа на студентската общност. Търсенето на политическа промяна не трябва да става в университетите, а на кръгли маси, дебати и избори.

Превземането на Ректората на СУ от хора, чието мнозинство НЕ е съставено от студенти, докторанти или преподаватели в СУ поставя въпроса “Защо в Ректората преобладават хора, които не са свързани с академичната общност на Софийския университет?”. ФСС смята, че тези хора нямат абсолютно никакво законово право да бъдат там, защото с това се създават прецеденти, които са опасни за автономията на университетите. Блокирането на работата на СУ затруднява на сесията на всички учащи, прекъсва важни плащания, ограничава правото за достъп до образование на учащите в СУ, затруднява провеждането на кандидат – студентската кампания за следващата академична година. Понеже всички тези проблеми не са ясни на тази група от хора, която е в сградата, ги приканваме да я напуснат, за да може да има по-малко щети за образователния и административния процес.

ФСС при ФМИ се присъединява към декларацията на Студентския съвет при СУ от събота 25.I.2014 г., като смятаме, че е необходимо Ректорът, Ректорският съвет, Академическият съвет и Общото събрание на СУ да вземат в най-кратки срокове адекватни и еднозначни мерки за прекратяването на тази блокада, възобновяване на нормалния ритъм и мерки за предотвратяване на бъдещи подобни акции на територия на Софийския университет.

ФСС при ФМИ към
СУ “Св. Климент Охридски”
Понеделник 27.I.2014 г.

Позиция на ФСС относно превземането на Ректората

Декларация на СС относно Окупацията на СУ – 25.I.2014 г.

Приложение към Декларацията на СС